Infekcije kod štićenika u ustanovama dugoročne njege česte su, uzrokuju troškove i povezane su sa značajnim postotkom smrtnosti. Osobito kod skrbi za starije prijenos zaraze uzrokuje puno problema. Mnogi su štićenici zbog disfunkcionalnosti imunološkog sustava i drugih ograničenja povezanih sa starenjem osobito ranjivi.
U dugoročnoj njezi, rizik od prijenosa infekcije ili mikroorganizama također je visok. To je zbog mnogobrojnih razloga, jedan od njih je otvoreno okruženje s mnogim točkama kontakta između njegovatelja, posjetitelja i štićenika. To znači da mjere opreza koje su poduzete unutar domova za njegu često izrazito ovise o individualnim inicijativama i upućenosti osoblja.
Kako bi se spriječila šteta, fizička i financijska, koju prijenos infekcija može uzrokovati u ustanovama za dugoročnu njegu, važno je ograničiti širenje. Ispravna higijena ruku najvažniji je korak u sprečavanju infekcije u dugoročnoj njezi. SZO je stvorio način za primjenu 4 trenutka higijene ruku za zdravstvo u domovima za skrb: Očistite ruke 1) prije dodirivanja štićenika; 2) odmah nakon provođenja postupka čišćenja/sterilizacije; 3) odmah nakon postupka koji uključuje rizik od izlaganja tjelesnim tekućinama i 4) nakon dodirivanja štićenika ili kada se susret prekine.
Educiranjem posjetitelja i osoblja kao i boljim omogućavanjem pristupa sapunu i vodi ili dezinficijensima, pomažete osigurati dobru higijenu ruku te tako smanjujete rizik od širenja infekcije u ustanovi za dugoročnu njegu.
Znamo da skrb o starijim osobama znači i brigu o njihovoj dobrobiti kao i obraćanje pažnje na njihove specifične potrebe u smislu njege kože. Iako su dezinficijensi učinkoviti, dostupnost blagih sapuna, krema za ruke i drugih proizvoda prilagođenih za osjetljivu kožu također je dobar dodatak i dokaz vaše brige za starije štićenike.
Spremni ste poduzeti mjere za poboljšanje higijene ruku unutar vaše dugoročne njege? Dopustite da vas jedan od članova našeg tima kontaktira.